Do kogo zwrócić się gdy potrzebujemy oceny nieruchomości?

Bez względu na to czy jesteśmy osobą fizyczną czy posiadaczem firmy, potrzebujemy czasem w decyzjach biznesowych wsparcia specjalistów. Nikogo dziś nie dziwi fakt zlecania niektórych prac księgowemu lub informatykowi. Dziś różne zawody przechodzą proces dużej specjalizacji, dotyczy to także profesji związanych z prawem lub z finansami.
rzeczoznawca majątkowy
Napisał: manishibhatt
Na podstawie: http://www.flickr.com
Na pierwszy rzut oka księgowi i rzeczoznawcy majątkowi teoretycznie trudnią się pokrewnymi zagadnieniami. Chociaż posługują się nierzadko jednakowymi metodami, nie można jednych drugimi zastąpić.

I tak, gdy zdarzy się nam że w toku działalności gospodarczej będziemy potrzebować wyceny dysponowanych nieruchomości, na mocy obowiązujących przepisów zajmą się takimi działaniami rzeczoznawcy majątkowi z KGDM. Pracują oni na podstawie odpowiedniej ustawy, która normuje ich prawa oraz obowiązki. Wynikiem czynności tegoż profesjonalisty będzie dokument, który - zależnie od wymogów - mieści takie dane jak wartość rynkowa nieruchomości. Uwzględnia on także wartość maszyn i sprzętów znajdujących się w podlegającym oszacowaniu budynku (pod warunkiem jednak że sprzęty te są nierozerwalnie scalone z owym budynkiem). Jednym słowem, nie podlegają wycenie rzeczoznawcy majątkowego te maszyny, które można bez ograniczeń wykorzystywać poza budowlą czy w jakimkolwiek innym miejscu.

Wycena którą realizują rzeczoznawcy majątkowi może także zawierać propozycję kredytową dotyczącą analizowanej nieruchomości. Rzeczoznawcy majątkowi mają dość duże uprawnienia, to znaczy mogą - w ramach wykonywanej pracy - domagać się od sądów i innych instytucji informacji potrzebnych do dokonania wyceny (zgodnie z dopuszczoną metodą szacowania majątku).Wedle obowiązujących regulacji zawód ten można wykonywać wyłącznie po zdaniu egzaminu państwowego i wpisaniu się do odpowiedniego rejestru . Egzamin tenże przeprowadzany jest przez Ministerstwo Infrastruktury i odbywa się komisyjnie. Konieczne jest również posiadanie stosownego wykształcenia na poziomie co najmniej magisterskim w zakresie prawa, ekonomii czy politechnicznego. Niezbędne będą także podyplomowe studia w obszarze wyceny nieruchomości.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 09:51:35
Tagi: nieruchomości, dokument